Jak na to – Potahování

Slíbil jsem, že napíšu článek o potahování modelů. V posledních pár dnech opět pracuji na modelech a moje práce došla až k potahování. Nebudu to tedy nějak dlouze protahovat, takže o potahování trochu obecně.

K potahování modelů používám fólii z Hobbykingu, takže budou moje rady a postřehy směrované k této fólii. S jinými fóliemi zatím zkušenosti nemám, tudíž nemůžu posoudit, jaké rozmezí teplot vyhovuje i ostatním fóliím. Níže dávám přehled teplot, které používám pro potahování.

  • Teplota 125 °C + návlek – Lepení fólie na balsu
  • Teplota 130 °C  bez návleku – Lepení fólie v ohybech
  • Teplota 135 °C – 140°C – Vypínání fólie

Možná bych se zastavil u řezání fólie.

První variantou je tedy fólii střihat, tuto variantu jsem zatím nezkoušel, tudíž nemohu posoudit pracnost, náročnost a hlavně nároky na dobré nůžky. Ovšem s řezáním fólie zkušenosti mám. Z počátku, jsem fólii řezal obyčejným nožem s odlamovacím ostřím, který je naprosto nevhodný. Řezání na podložce ještě ujde, ale další práce je k ničemu. Jako druhý nástroj na řadě byl skalpel. S tím to šlo už lépe, ale je potřeba mít buď novou čepelku, nebo ji řádně nabrousit. Pokud je čepel nože méně ostrá nebo tupá, musí se fólie řezat více řezy a často se mi stávalo, že se trhala a mačkala. Další problém nastává při rozřezávání folie na oblých částech. Fólie je poměrně měkká a pokud není ostrý nůž prostě se neprořízne. V tom případě ji musíte řezat na rovné desce, což někdy může být problém. Když jsem zkusil na řezání fólie použít žiletku z hoblíku, přišlo mi, že jsem objevil Ameriku. Vážně žiletka je nejlepší na řezní na desce, ořezávání zbytků fólie, nařezávání záhybů a podobně. Dalším faktorem, který nahrává žiletce je cena. Cena čepelky do skalpelu je přibližně 40 korun +-. Žiletky se prodávají v balení po pěti kusech za cenu přibližně 25 korun. V případě, že budete žiletky používat pouze pro řezání fólie vydrží vám velice dlouho.

 

Potahování pro mě nebyla premiéra, ale i tak jsem postupoval od toho nejlehčího po to nejtěžší. Nejjednodušší je začít částí, která má pravidelný tvar, žádné záhyby apod. V mém případě výškovka a směrovka.

IMG_2857

Někdo si kreslí papírové šablony, podle nich poté vystřihne potřebné tvary z fólie. Mě se osvědčilo položit díl, který hodláme potahovat, na fólii a s přesahem 0,5 – 1 cm oříznout okolo. Rovné řezy podle pravítka, zaoblené řežu od ruky.Po vyříznutí požadované tvaru, sloupnu z fólie spodní ochrannou vrstvu a fólii položím na dílek. Žehličku nastavím na 125 °C, s nasazeným návlekem si fólii přilepím přibližně uprostřed dílku. Snažím vyhladit fólii od středu do krajů, tak že prvně přižehlím levou část od středu, pak pravou a nakonec horní a dolní část.

Některé weby radí fólii nažehlit na středu a poté ji natahovat a vyrovnávat a postupně přižehlovat. V mém případě byla fólie ještě víc pomačkaná než touto metodou.

 

 

Nažehlená spodní strana a hrany
Nažehlená spodní strana a hrany

Po nažehlení jedné strany dílu, si naříznu rohy aby se fólie lépe přichytila a nesnažila se ohýbat a lepit kam nemá. Pozor u zaoblených částí, je potřeba fólii naříznout na menší částí. Čím menší je poloměr, tím menší musí nařezané dílky být. Další postup je následující, otočím si dílek fólií nahoru, vezmu ho do ruky a žehličkou přejíždím přes hranu až na boční stranu a snažím se vyhladit hranu dílku. Mělo by to vypadat asi jako na obrázku vlevo. Na řadu přichází žiletka. Všechny přebytky fólie odříznu pryč a pak ještě žehličkou přežehlím okraje aby se celá fólie přilepila.Stejný postup opakuji na druhé straně.

Nyní je potřeba nastavit žehličku na přibližně 130°C, a teď už bez návleku zažehlit hrany dílku a vyhladit alespoň lehce některé záhyby.

Posledním krokem už je jen vypnutí fólie, doporučuji teplotu mezi 135-140°C podle toho jak moc potřebujete vyhladit nerovnosti. Žehličku již bez návleku jen položím na fólii. Lehce přejíždím po dílku a nechávám pracovat teplo z žehličky. V případě, že potřebuji víc vyhladit nějakou nerovnost, lehce přitlačím a snažím se prohřívat místo krouživými pohyby. V případě, že se dílek při potahování začne kroutit k jedné straně, stačí ho otočit za vypínat duhou stranu dokud se nesrovná.

 

Postup pro potahování křídel a trupu je vlastně to stejné takže bych vlastně popisoval to stejné pořád dokola. Vložím sem raději více fotek a možná při dalším potahování natočím video. Popřípadě když budu mít čas a chuť zkusím článek rozšířit.