Silent Mite – „Konstukční“ akrobat – Stavba – Pokračování

V dnešním článku dokončím stavbu Silent Mite

Ovládací plochy

20141020_184432Ovládací plochy lepím na plastové pantíky s kovovým čepem příjde mi to jako nejlepší volba, jelikož ovládací plochy pevně drží, ale přitom jdou lehce ohýbat. Tudíž je možné použít lehčí serva. Při lepení pantů vyříznu do křídla a do ovládací plochy drážku přímo na pant a dovnitř kápnu trochu lepidla. Na lepení pantů do EPP používám Herkules, oproti vteřinovému lepidlu mám čas na to otřít panty a v klidu je usadit na svoje místo. Lepidlo nechám většinou přes noc zaschnout aby pořádně ztvrdlo a spoj držel.

Jelikož je výškovka z 5mm EPP musel jsem ji vyztužit uhlíkovým páskem, aby se nekroutila a táhlo pohybovalo celou ovládací plochou a ne jen částí. To stejné budu muset nejspíš udělat u křidélek, ale zatím to nebude potřeba. Směrovka je poměrně malá takže není třeba ji nijak vyztužovat.

Osazení

Nejprve jsem do hlavní kostry trupu a do křídel vyřízl díry pro serva. Rozhodl jsem se pro variantu se třemi servy (výškovka, směrovka, křidélka), na křidélka používám 9g servo HXT900, na výškovku a směrovku jsem použil 6g servo HXT500. Na táhla serv, ve většině případů používám variabilní koncovky, jelikož jsem radši když můžu při zalétávání modelu jednoduše šroubovákem nastavovat výchylku a nemusím zbytečně trimovat.

20141021_180159Při instalování táhel, jsem se rozhodoval mezi bowdenem a nebo jinou variantou. A protože jsem náročný a nemám rád bílé trubičky uvnitř modelu rozhodl jsem se tedy udělat přepážky z 1.5 mm překližky. Vyřezal jsem pásky do kterých jsem vyvrtal díry na táhla a vlepil je do trupu. Táhla se nikde nekroutí a navíc jsem překližkou vyztužil trup aby se při obratech nekroutil. Po nainstalování serv jsem přilepil na čumák překližkovou desku na kterou jsem upevnil držák motoru. Motor jsem použil PowerHD 2622 o výkonu 60W.

Baterie, regulátor a příjmač, jsou v originálním plánu, nalepené na destičce nad servy, mě přišlo tohle řešení poněkud nepraktické a rozhodl jsem se udělat sundávací kabinu. První řešení bylo použití neodymových magnetů, ale jelikož se magnety odlupovaly bylo potřeba vymyslet něco jiného. Prozatím jsem vytvořil na trupu malou přihrádku, kam sem umístil baterii a příjimač. A kabinu uchytil propíchnutím dvou špejlí. Nebylo to moc šikovné řešení, špejle se špatně provlékala a v kabině se dělaly čím dál větší díry. Nakonec mě napadlo přilepit kabinu na suché zipy. Tohle řešení zatím funguje bez problémů.Regulátor je zalepený v čumáku mezi motorem a kabinou a ven jsou vyvedeny pouze kabely na napájení.

Barvení

Hotový modelPro nabarvení modelu jsem chtěl použít airbrush a akrylové barvy, ale jelikož s airbrushem začínám měl jsem problém s naředěním barvy. Druhá možnost byla nastříkat letadlo klasicky akrylovým sprejem na auto. Nevýhoda sprejů je, že je potřeba celé letadlo zamaskovat, jelikož sprej má poměrně velký rozptyl i když se snažím stříkat pomalu a opatrně mám vždy barvu tak kde zrovna nechci. Zašel jsem tedy do hobby marketu a koupil pár malých štětců, pak už jen stačilo zamaskovat jedním kouskem pásky a štětečkem lehce po slabých vrstvách nabarvit.

 

Bližší vybavení a letové vlastnosti uvedu v dalším článku v kategorii Letadla Silent Mite

[print_gllr id=342]

Napsat komentář