Extra 330SC 4.Díl – Elektronika, sestavení a první let.

Po delší pauze, jsem se rozhodl napsat další článek. Extru mám již nějaký ten pátek postavenou, proto se pokusím nastínit jak probíhalo osazování a zálet…

K dokončení obou letadel mi chyběla už jen elektronika, která měla dorazit z HK. Koupil jsem tedy veškerou bižuterii, potřebnou k dokončení stavby (panty, táhla, koncovky táhel…).

Extra
Extra

 Do trupu jsem vyřízl otvory na křídla a na výškovku, nalepil jsem na bok pásky z epp pro celkové zpevnění trupu. Nasledne jsem nasunul křídla a výškovku a zalepil je. Pozor na kolmost k trupu.

Po přilepení směrovky jsem začal řezat díry na panty. Používám ve všech modelech plastové patníky s kovovým středem. Jelikož se mi nelíbí panty z lepicí pásky a panty ze zúženého epp. Navíc s panty je možné použít slabší serva.

Po přilepení ovládacích ploch jsem se pustil do výroby pák a táhel k servům. Páky do ovládacích ploch řežu lupinkovou pilkou z 1,5 mm překližky. Táhla k servům jsem vyrobil z ocelového dratu tl. 0,8 mm , tak že na jedné straně udělám „Z“ a druhou stranu zasunu do variabilní koncovky, kterou přidelám na páku serva. Je to podstatně jednodušší nez pájet na táhlo koncovku na „vidličku“ a v případe malých modelů to zase tolik nevadí.

Jelikož má být Extra model na nácvik a trénink je osazena servy HXT 500, serva jsem k ocasním plochám a ke křídlům přilepil tavicí pistolí, co nejblíže ovládacím plochám. Pro mě bylo jednodušší tahat kabel od serva než táhlo přes polovinu modelu.

Regulátor spolu s přijímačem jsem umístil pod křídla a baterii na čumák nad výztuhy z EPP. Tím jsem i model vyvážil, zatím mám pouze jednu baterku, ale v případě, že koupím další bude možná potřeba řešit jiné umístění baterie kvůli vyvážení.

Hotové letadlo
Hotové letadlo

Po nastavení pák serv, vysílače apod. byl na řadě první let. Model jsem zalétával s vrtulí GWS SF 8×3,4 palce, bohužel vrtule byla poněkud měkká tudíž při přidání plynu nad 50% vrtule začala rezonovat. Vyměnil jsem ji tedy za APC 7×5 palce (jedina, která mi doma zbyla…) a model se pomalu, ale jistě zvedl ze země. Nebylo potřeba nic trimovat ani dovažovat, Extra letěla velice pěkně a stabilně, nijak se nepřevracela v zatáčce. Pro zálet, jsem nastavil dvojí výchylky, 50% a 100% abych mohl v případě nutnosti zareagovat ostřeji.

Při nastavení Extry na malou citlivost mam nejhodnější letadlo, které jsem kdy stavěl. Na rekreační létání a učení stačí létat na půl plynu a letadlo si pohodově klouže vzduchem. V obratech je poněkud línější, ale myslím, že výběrem vhodnější vrtule a nastavením na větší citlivost bude reagovat mnohem rychleji.

Napsat komentář